Nowy lider cyfrowej dystrybucji muzyki w Polsce

Independent Digital to nowy lider cyfrowej dystrybucji w Polsce. Firma osiągnęła w 2020 roku przychód z cyfrowej dystrybucji muzyki w wysokości 47 044 850,25 złotych (wzrost o 36 procent w porównaniu z 2019 rokiem). Tym samym ID, założone przez Andrzeja Dąbrowskiego i Marka Włodarczyka wyprzedził e-Muzykę, której przychód z dystrybucji cyfrowej i fizycznej  w 2020 roku wyniósł 45 895 089,81 (wzrost o 31 procent w porównaniu z 2019).

Independent Digital to zatem już największy polski dystrybutor cyfrowy (a także największy w Europie Środkowej). Firma dostarcza muzykę niezależnych artystów i wytwórni do blisko 80 serwisów cyfrowych w Polsce i na świecie. Współpracuje między innymi z: Spotify, Apple Music, YouTube, Tidal, Amazon, Deezer, TikTok, Facebook, SoundCloud, Pandora, Napster, Tencent, Yandex, Anghami, Claro Musica, Line Music, MelON, Naver i Genie.

cyfrowa rewolucja w odbiorze muzyki. Serwisy streamingowe zamiast CD

Independent Digital prowadzi największą w Polsce sieć kanałów muzycznych w YouTube (multi-channel network). Jest również pierwszym dystrybutorem w Europie Środkowej rekomendowanym przez Spotify (Recommended Distributor). We współpracy, między innymi z Uniwersytetem Westminsterskim, firma prowadzi międzynarodowy projekt edukacyjny dla branży muzycznej, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności niezależnych europejskich wytwórni i artystów w serwisach streamingowych. Firma powstała w 2002 roku w Warszawie, gdzie mieści się jej główna siedziba. Pozostałe biura zlokalizowane są w Berlinie i Paryżu.

 Pandemia a sprzedaż muzyki

Wzrost przychodów Independent Digital z cyfrowej dystrybucji muzyki wpisuje się w szerszy trend na światowym rynku muzycznym, czyli przewagę sprzedaży cyfrowych nagrań nad sprzedażą płyt CD i winyli.

Według IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) sprzedaż nagrań na świecie w 2020 roku wzrosła o 7,4 procent w porównaniu z 2019. Jest to szósty z kolei rok wzrostu. Z danych Global Music Report wynika, że przychody przemysłu nagraniowego osiągnęły w 2020 roku łącznie 21,6 miliarda dolarów.

„Za wzrost odpowiedzialny jest streaming, w szczególności przychody z abonamentowych usług streamingowych, które wzrosły w porównaniu z 2019 roku o 18,5%. Na koniec 2020 roku 443 miliony użytkowników korzystały z płatnych kont abonamentowych w serwisach streamingowych. Łączne przychody z płatnych oraz wspieranych reklamami usług streamingowych wzrosły o 19,9% i osiągnęły 13,4 miliarda dolarów. To stanowi 62,1% ogólnych światowych przychodów sektora nagraniowego. Ten wzrost zrównoważył spadek przychodów w innych obszarach, w tym przychodów ze sprzedaży nośników fizycznych (w dół o 4,7%) oraz przychodów z tytułu praw do odtwarzania muzyki (spadek o 10,1%) – głównie w wyniku pandemii COVID-19” – czytamy na stronie ZPAV.

Prognoza na najbliższe lata

„Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będziemy obserwować dynamiczny wzrost liczby użytkowników serwisów streamingowych i odchodzenie słuchaczy od dominujących jeszcze kilka lat temu sposobów konsumpcji muzyki (między innymi płyty CD i stacje radiowe). Pandemia ten trend znacząco przyspieszyła, ponieważ w trakcie lockdownów odbiorcy mieli więcej czasu na korzystanie z serwisów streamingowych, a jednocześnie mieli ograniczony dostęp do innego odbioru muzyki (zamknięte sklepy stacjonarne, zawieszone koncerty). Niejasna przyszłość koncertów i obawy publiczności przed powrotem do tłumnie wypełnionych sal to kolejne czynniki, które wzmacniają rozwój muzycznych serwisów streamingowych. Również dla polskich muzyków dystrybucja cyfrowa stała się jeszcze ważniejszym źródłem dochodu. Wraz z rosnącą liczbą subskrybentów tych serwisów, zwiększa się bowiem suma pieniędzy do podziału dla twórców” – mówi Marek Włodarczyk, CEO Independent Digital.

Powiązane artykuły

Independent Digital to pierwszy dystrybutor cyfrowy w Polsce i Europie Centralnej, który znalazł się na liście rekomendowanych partnerów Spotify. Dołączenie do tego grona potwierdza, że nasi klienci mogą liczyć na obsługę zgodną z najwyższymi standardami szwedzkiego serwisu. Więcej na naszym blogu

Cyfrowa rewolucja przetacza się jak walec przez wszystkie dziedziny życia. Coraz więcej treści odbieramy za pośrednictwem komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów. Trudno w to uwierzyć, ale do lamusa (gdzie od dawna leży kaseta magnetofonowa) może odejść również płyta CD. Jej miejsce zajmują serwisy streamingowe, które stają się dominującym narzędziem odtwarzania muzyki. Więcej na naszym blogu

Serwisy streamingowe, portale społecznościowe i tradycyjne radio – tu przeniosło się życie muzyczne w czasie pandemii. Jak w tym wszystkim odnalazł się słuchacz? Gdzie sięga po muzykę? Przeczytaj artykuł na naszym blogu