Jak rozpocząć współpracę (FAQ)?

1. Jak rozpocząć współpracę z ID?

Aby rozpocząć współpracę z ID należy skontaktować się z: paulina.r@independentdigital.com.
W wiadomości podaj informacje dotyczące: wielkości katalogu, zakresie współpracy jaki Cię interesuje (dystrybucja cyfrowa muzyki, obsługa kanału YouTube) oraz gatunku wykonywanej muzyki. Na podstawie tych informacji przedstawimy ofertę współpracy oraz przeprowadzimy Cię przez proces podpisania umowy.

2. Ile czasu zajmuje dostarczenie muzyki do serwisów?

Dla zagwarantowania publikacji w serwisach w określonym dniu i godzinie niezbędne jest dostarczenie do nas treści na 14 dni przed planowaną premierą. Wysyłka treści od ID do serwisu następuje w momencie dostarczenia, serwisy mają jednak swoje zasady dotyczące terminów publikacji dostaw, które musimy dotrzymać i dlatego najlepiej zachować wspomniany termin.

3. Jak wygląda rozliczenie i raportowanie sprzedaży?

Rozliczamy się na zasadzie podziału przychodu wygenerowanego przez treści w serwisach (ang. revenue share). Rozliczenia odbywają się co 30 dni na podstawie miesięcznych raportów sprzedaży, w których w przejrzysty sposób przedstawione są przychody z poszczególnych serwisów z podziałem na okresy sprzedaży i konkretne utwory.

4. W jaki sposób należy przekazać kontent?

Po podpisaniu umowy każdy licencjodawca otrzymuje dane do logowania na serwer FTP wraz z instrukcją dostarczenia oraz szablonem metadanych. Na wskazany serwer należy uploadować treści wraz z wypełnionym szablonem oraz okładką.

5. Czy umowa dotyczy też innych pól eksploatacji – fizycznego wydawania, tv, radia?

W zakres umowy/licencji wchodzi wyłącznie dystrybucja cyfrowa i/lub opieka nad kanałem YouTube. Wszystkie pozostałe pola eksploatacji takie jak dystrybucja fizyczna, dystrybucja radiowa/telewizyjna, opieka PR/management nie są objęte naszą umową licencyjną.

6. Co to jest sublicencja? Po co jej udzielasz?

Upoważnienie do udzielenia sublicencji jest niezbędne, abyśmy jako dystrybutor (ang. digital distributor) mieli legalną możliwość zezwolenia platformom na prezentowanie Twoich treści. Jest to wymóg formalny, którego nie da się pominąć. Pamiętaj, że zarówno licencja jak i sublicencja jest udzielana wyłącznie na czas trwania umowy.

7. Co to jest Content ID?

System Content ID pozwala właścicielom praw autorskich rozpoznać swoje treści w serwisie oraz nimi zarządzać. Treści przesłane do serwisu YouTube są porównywane z bazą plików przesłanych nam przez właścicieli treści – innymi słowy – cała muzyka/video w serwisie porównywana jest z treściami dostarczonymi przez Ciebie.

W momencie kiedy system Content ID znajdzie dopasowanie treści, czyli jeśli na przykład ktoś użyje Twojej muzyki w swoim filmie, to ta osoba otrzyma roszczenie z systemu Content ID, a Ty jako właściciel praw autorskich zdecydujesz co ma się z tą treścią stać.

8. Czy jak przekażę ID kanał YouTube to będę mieć do niego dostęp?

Tak, wpinając kanał do naszej sieci partnerskiej pozostaje się jego właścicielem, w związku z czym zachowuje się do niego dostęp.

9. Co to jest agregator muzyki?

Agregator muzyki odpowiada za dostarczanie utworów do serwisów muzycznych. Independent Digital nie jest automatycznym agregatorem treści muzycznych – tj. oferuje dodatkowo spersonalizowaną obsługę klienta oraz promocję muzyki.

10. W jakich serwisach promowana jest moja muzyka?

Promocja muzyki może odbywać się w serwisach muzycznych i przybiera ona różne formy. Przykładowo promocja w Spotify obejmuje rekomendacje do edytorów playlist, edycję i weryfikację kont, a także inne elementy, które zależą od konkretnej propozycji muzycznej. Podobnie wygląda promocja w Tidal oraz innych serwisach muzycznych. Promocja w sieci jest istotna ponieważ pozwala wyróżnić muzykę danego artysty w serwisie, a co za tym idzie umożliwia dotarcie do większej grupy odbiorców. Kwestie takie jak zarabianie na Spotify poruszone są na podstronie muzyka.