Independent Digital dostarcza treści do TikTok

Independent Digital dystrybuuje muzykę w TikTok

Independent Digital rozpoczął współpracę z serwisem TikTok i jako pierwszy dystrybutor w Polsce dostarcza do niego muzykę swoich klientów. Umowa z serwisem przewiduje umieszczenie utworów w bibliotece audio, z której mogą korzystać tiktokerzy tworząc materiały wideo. 

Artyści otrzymują pieniądze za każde użycie swojego utworu w filmiku, ale obecność w tym portalu ma przede wszystkim ogromną wartość promocyjną. W Polsce TikTok to już ponad 2 miliony aktywnych użytkowników, którzy spędzają w nim średnio 45 minut dziennie. Serwis pozwala dotrzeć do nastoletnich odbiorców. Nie mam wątpliwości, że jeśli użytkownikom spodoba się  utwór wykorzystany w wideo ulubionego tiktokera, po opuszczeniu portalu będą go szukać na YouTube i w serwisach streamingowych  mówi  Wiesław Hanak z Independent Digital.    

Strefa wolna od dorosłych 

TikTok, nazywany „ulubioną aplikacją nastolatków” jest dziś najdynamiczniej rozwijającym się portalem społecznościowym, liczbę jego użytkowników szacuje się na 600 milionów (odpowiednik 1/3 ilości użytkowników YouTube), a samą aplikację pobrano na świecie już ponad miliard razy. To chińska aplikacja ułatwiająca synchronizację głosu z muzyką, którą twoje dzieci uwielbiają, a o której nigdy w życiu nie słyszałeś – pisał we wprowadzeniu do aplikacji dla swoich czytelników brytyjski „Guardian”.

Serwis powstał w efekcie przejęcia w 2017 roku popularnej aplikacji Musical.ly przez chińską firmę Bytedance. Dziś jest dostępny w 150 krajach i 75 językach, można z niego korzystać zarówno na smartfonach Android, jak i iOS. Aplikacja jest przeznaczona dla nastolatków, wśród których największą grupę stanowią dziewczyny w wieku od 13 do 15 lat. W Chinach TikTok wystepuje pod  nazwą Douyun.

Zabawa w teledyski

Istotą TikToka są krótkie filmy (od 15 sekund do minuty). Największą popularnością w serwisie cieszą się materiały wideo na podkładach muzycznych, które treścią nawiązują do teledysków. Takie klipy można modyfikować za pomocą narzędzi dostępnych w aplikacji (filtry, efekty specjalne, duety, zabawne naklejki i inne). Duża popularnością cieszą się również tutoriale, pranki i krótkie występy komediowe (stand-up). Filmikami z TikToka można się dzielić również na innych platformach jak Facebook czy Instagram. Serwis nazywany jest strefą wolną od dorosłych, bo ci od dawna korzystają z innych social mediów. Tym, co przyciąga młodzież do TikToka jest również przewaga pochlebnych komentarzy i dopingowania nad hejtem.

Serwis skraca dystans między nastoletnimi gwiazdami a użytkownikami. Właściwie każdy może zostać tu gwiazdą, ponieważ stosunkowo łatwo jest przygotować film i umieścić go w portalu, a użytkownicy cenią autentyczność i kreatywność. W aplikacji nie brakuje też kont znanych artystów (Ariana Grande, Justin Bieber, Ed Sheeran), którzy traktują platformę jako kolejny sposób promocji.

Dwa miliony odbiorców w Polsce

W Polsce w maju 2019 roku TikTok miał już ponad 2 miliony użytkowników,(niemal 3/4 to dziewczyny) co przełożyło się na 4,5 miliarda obejrzanych wideo. Najpopularniejsi polscy tiktokerzy mają miliony followersów: Maria Jeleniewska (8,7 miliona fanów), Kinga Sawczuk (4,6 miliona), Filip Zabielski (3,8 mln). Do aplikacji powoli dołączają również muzycy (m.in. Margaret, Cleo, Ewelina Lisowska).