Jak zorganizować live stream?

Koronawirus pozbawił artystów możliwości koncertowania, źródła zarobków i kontaktu z fanami. W oczekiwaniu na powrót normalności, mamy  jednak portale społecznościowe, które umożliwiają organizację live stream.
.

youtube stream, instagram live

Mark Fabries /FreeImages/

Live stream. Przygotowania

Występ na żywo w sieci to szansa na bezpośredni kontakt z fanami. Przygotuj się do niego, jak do koncertu w klubie czy na festiwalu. Nie usłyszysz oczywiście fanów śpiewających z Tobą utwór, ale ich reakcje zobaczysz w komentarzach.

Przed live streamem zrób kilka testów i potraktuj je jak regularne próby przed koncertem, co więcej materiały z tych prób mogą być dobrymi zapowiedziami występu.

Uwaga: bądź przygotowany na problemy techniczne i miej gotowe słowa, żarty czy komentarze. One pomogą Ci zapanować nad sytuacją.

Poinformuj o koncercie fanów na wszystkich swoich social mediach i zachęć ich do udostępniania tej informacji.

Przygotuj się na bis!

Z którego portalu skorzystać?

Wybór platformy powinna poprzedzić analiza zaangażowania fanów w Twoich mediach społecznościowych.

Warto co jakiś czas sprawdzać kilka platform i porównać zaangażowanie fanów, frekwencję na koncercie online oraz ilość nowych fanów, którzy obserwują Cię dzięki transmisji.

W tym tekście postanowiliśmy skupić się na najpopularniejszych portalach społecznościowych w Polsce.

Instagram Live

Ta aplikacja na smartfony wprowadziła możliwość występów na żywo w ramach „Stories”.

Live na Instagramie może trwać tylko 60 minut. Twój koncert wymaga więc perfekcyjnego planowania, jeśli wszystko pójdzie jak z płatka i nie napotkasz technicznych problemów, dodatkowy czas możesz wykorzystać na utwór na bis lub czat z fanami.

Użytkownicy Instagram Live, którzy nie wyłączyli powiadomień o transmisjach dostaną informację, że zaczęła się transmisja. Nagranie możesz udostępnić w aplikacji także po zakończeniu koncertu.

YouTube Premieres

To narzędzie pozwala uploadować wideo wcześniej (tak jak w przypadku innych filmów w YT), ale równocześnie daje możliwość wyświetlania go w wersji “na żywo” z opcją komentarzy.

Youtube Premieres jest dosyć intuicyjne więc przy tworzeniu tytułu, tagów i opisu postępuj tak, jak w przypadku tradycyjnego wideo. Pamiętaj o słowach kluczowych!

YT Premieres powiadamia fanów, kiedy rozpocznie się transmisja. Po zakończeniu streamu będzie on dostępny na Twoim kanale  jak pozostałe filmy. To ogromna korzyść dla fanów, którzy chcą wrócić do koncertu po dłuższym czasie.

Niewątpliwą przewagą YouTube Premieres nad Facebookiem i Instagramem jest możliwość zarabiania na występie online.

Facebook Live

Tak jak w przypadku YT Premieres fani są powiadamiani o zbliżającej się transmisji,  mogą też na żywo komentować i dodawać swoje reakcje. Po zakończeniu transmisji w Facebook Live będzie ona dostępna na Twoim kanale.

 

Pamiętajcie, by po każdym koncercie analizować jego efekty.

Więcej

O promocji teledysków w YouTube Premieres piszemy tutaj

O Facebook Live

Instagram Live – krótka instrukcja