Spotify w czasie pandemii

Jak słuchamy Spotify w czasie pandemii? Od wprowadzenia zasad dystansowania społecznego wszyscy zastanawiamy się, jak ten dziwny czas wpływa na odbiór muzyki w serwisach streamingowych. Independent Digital otrzymał niedawno list od Spotify, w którym szwedzki serwis dzieli się pierwszymi spostrzeżeniami.

 

spotify-w-czasie-pandemii

Spotify w czasie pandemii

Słuchacze są zainteresowani nowo wydawaną muzyką w podobnym stopniu jak przed rozpoczęciem koronawirusa. Nie zauważyliśmy większych zmian w odbiorze muzyki globalnych gwiazd, lokalnych artystów, młodych twórców, playlist czy albumów – pisze szwedzi serwis.

Muzyka ambientowa, relaksacyjna i muzyka dla dzieci to gatunki, których słuchalność wzrosła. Nie widzimy natomiast istotnych zmian w stosunku do innych gatunków.

Zmiany przyzwyczajeń słuchaczy

Słuchacze mniej korzystają ze Spotify w samochodach, więcej na urządzeniach domowych. Smartfony nadal są głównym urządzeniem do odbioru muzyki na Spotify w czasie pandemii. Słuchacze częściej słuchają muzyki późnym wieczorem niż w czasie drogi do pracy.

Pojawia się coraz więcej playlist towarzyszących ćwiczeniom fizycznym, gotowaniu, rodzinnym zabawom i sprzątaniu. Częściej niż zwykle słuchacze szukają muzyki do relaksacji i kąpieli.

Wzrost subskrypcji

Szwedzki serwis ogłosił, że w pierwszy kwartale 2020 roku zyskało 6 milionów nowych subskrybentów płatnej wersji. Obecnie Spotify Premium ma już 130 milionów użytkowników, a z wersji bezpłatnej korzysta 156 milionów słuchaczy na całym świecie. Mimo obaw koronawirus nie spowolnił przyrostu użytkowników, przyczynił się natomiast do spadku wpływów z reklam.

 

Więcej o zmianach przyzwyczajeń słuchaczy piszemy  w artykule “Muzyka a koronawirus”

Przeczytaj również “Jak korzystać z narzędzi Spotify Analytics?”