Twój utwór trafił na playlistę Spotify. Jak dalej promować swoje piosenki na Spotify?

Jak zostać zauważonym w Spotify, gdzie pojawia się codziennie ponad 40 tysięcy utworów? Uważa się, że popularność w serwisie gwarantuje trafienie na playlisty, ale to tylko część prawdy. Obecność na playliście Spotify to dopiero pierwszy – choć kluczowy – etap pracy nad promocją Twojej muzyki.

W 2020 roku, po raz pierwszy w historii polskiego rynku muzycznego, przychody z cyfrowych odtworzeń były większe niż sprzedaż fizyczna (płyty CD i winyle). Pandemia po prostu przyspieszyła rewolucję, którą świat zachodni ma już za sobą. Serwisy streamingowe są coraz popularniejsze i mimo koronawirusa zyskują słuchaczy.

Płatne subskrypcje i playlisty Spotify

Serwis Spotify na koniec 2020 roku miał 155 mln płatnych subskrypcji. To o 11 mln więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. Oznacza to wzrost o 24 proc. w porównaniu ze 125 mln subskrypcji na koniec roku 2019. Całkowita liczba aktywnych użytkowników wynosi obecnie 345 mln (wzrost o 27 proc. rok do roku).

playlisty spotify

.
Co należy zrobić po trafieniu na playlistę Spotify? Podpowiedzi 

Podziel się linkiem z fanami

Poinformuj o trafieniu Twojego utworu na playlistę korzystając z portali społecznościowych, strony www i newslettera. Szeruj playlistę, nie tylko utwór.

Poproś fanów o słuchanie i udostępnianie. Dzięki temu utwór może trafić na inne playlisty muzyczne – na przykład związane z danym gatunkiem muzycznym.

W postach na portalach społecznościowych otaguj również serwis Spotify, nazwę playlisty, a także kuratora (jeśli nie jest anonimowy).

Warto umieścić również link w twoim bio na Instagramie.

Podziękuj kuratorom playlisty za dodanie utworu

Za playlistami stoją konkretni ludzie – kuratorzy Spotify, pracownicy wytwórni, dystrybutorów cyfrowych, znane osoby czy po prostu użytkownicy serwisu.

Raczej nie ma szans na kontakt z anonimowymi edytorami bez pośrednictwa Twojego dystrybutora, ale podziękowanie autorom playlist stworzonych przez wytwórnie, dystrybutorów, użytkowników czy artystów nie powinno sprawić Ci problemu.

Budowanie relacji z kuratorami playlist może zaowocować w przyszłości.

Promuj się w mediach i portalach społecznościowych

Jeśli utwór trafi na popularną playlistę masz szanse na efekt domino, czyli pojawienie się na kolejnych playlistach. A to już jest dobry powód, by pochwalić się tą wiadomością na stronie www i w portalach społecznościowych, a nawet wysłać info do mediów.

Wspomnij także o liczbie wyświetleń Twojego utworu, jeśli robi wrażenie.

To kolejny dobry moment na kampanię promocyjną w social mediach. Pamiętaj, że osoby, które uda Ci się zainteresować swoją twórczością dzięki płatnym postom, zwiększa również ilość odsłuchów w serwisie Spotify.

Proponuj swoje utwory do innych playlist

Razem z firmą, która reprezentuje cię w kontakcie ze Spotify proponuj utwór do innych playlist prowadzonych przez artystów, znane osoby lub użytkowników serwisu. Pitchowanie do kolejnych playlist jest łatwiejsze, jeśli na jednej z nich Twój utwór pnie się w górę.

Uwaga: Nie można zapłacić za gwarancję umieszczenia piosenki na oficjalnej playliście Spotify. Jeśli ktoś oferuje taką usługę, robi to nielegalnie.

Proponuj swoją muzykę do playlist Independent Digital.

Udało nam się już stworzyć kilka znaczących playlist w Spotify. Możesz proponować do nich swoje piosenki na Spotify bezpośrednio przez link: https://digin.eu/

Spotify. Playlisty Independent Digital

.

Analizuj statystyki i wyciągaj wnioski

Sprawdzaj, w jakim regionie (lub kraju) masz słuchaczy

Takie dane pomogą Ci zaplanować w przyszłości trasę koncertową i promocję kolejnych utworów (również w portalach społecznościowych).

Jak zorganizować live stream. Przeczytaj artykuł

Jak promować klip w YouTube Premieres. Przeczytaj artykuł