Music Ally o polskim rynku muzycznym

Music Ally, jeden z najciekawszych i najbardziej rzetelnych portali muzycznych na świecie poświęcił artykuł polskiemu rynkowi muzycznemu 2020 („Polish Market Insight”). Wśród rozmówców portalu znaleźli się między innymi: Marek Włodarczyk (CEO Independent Digital), Tony Duckworth (PIAS Poland & Eastern Europe) i Magdalena Jensen (współzałożycielka  Chimes Agency).

Music Ally, czyli cyfrowa rewolucja w Polsce

Polska to jedyne państwo UE, któremu udało się uniknąć recesji w czasie kryzysu finansowego w 2008 i 2009 roku. Branża muzyczna również przeżywała lata stabilnego rozwoju i powolnego, ale stałego wzrostu sprzedaży cyfrowej. Dobre wyniki gospodarcze i rozwój rynku muzycznego to zresztą naczynia połączone. Ludzie bogacą się i częściej sięgają po dobra luksusowe, jak płatny dostęp do muzyki – pisze Music Ally.

.

cyfrowa rewolucja w odbiorze muzyki. Serwisy streamingowe zamiast CD

.
Portal pisze również o przywiązaniu Polaków do fizycznych nośników i ich kolekcjonowania. Gdyby na światowy rynek spojrzeć z tylko i wyłącznie z perspektywy płyt CD i winyli, Polska byłaby w pierwszej dziesiątce – podkreśla Tony Duckworth.

Muzyka z Music Ally Polska

Jak jednak zauważa Marek Włodarczyk ten rok jest przełomowy. W pierwszym półroczu po raz pierwszy w historii polskiego rynku muzycznego przychody z digitalu były większe niż sprzedaż fizyczna.

Według danych ZPAV za pierwsze sześć miesięcy 2020, przychód ze sprzedaży nośników fizycznych wyniósł 66,8 mln zł, co stanowi spadek o 22,8% w porównaniu do ubiegłego roku. Natomiast przychód ze sprzedaży cyfrowej wyniósł 92.5 mln złotych, co jest wzrostem o 26.3% – dodaje CEO Independent Digital.

Music Ally zauważa, że rozwój serwisów streamingowych w Polsce znacząco ograniczył piractwo internetowe. Portal pisze też o wpływie serwisów streamingowych (a zwłaszcza YouTube) na wzrost popularności rodzimego hip-hopu.

Cyfrowa rewolucja w Polsce niesie za sobą duże zmiany i możliwości, które przełożą na lepszą jakość muzyki i zwiększy jej dostępność. Jest to kluczowy krok, żeby po ulubioną muzykę sięgać łatwiej i wygodniej.

Cały artykuł (całość tylko dla subskrybentów) znajdziecie tutaj: https://musically.com/2020/10/29/country-profile-poland-2020/

Powiązane artykuły

Cyfrowa rewolucja przetacza się jak walec przez wszystkie dziedziny życia. Coraz więcej treści odbieramy za pośrednictwem komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów. Trudno w to uwierzyć, ale do lamusa (gdzie od dawna leży kaseta magnetofonowa) może odejść również płyta CD. Jej miejsce zajmują serwisy streamingowe, które na naszych oczach stają się dominującym narzędziem odtwarzania muzyki. Więcej w artykule

Dystrybucja cyfrowa jest wciąż niewystarczająco zrozumiała dla świata muzycznego. Independent Digital razem z partnerami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Luksemburga rozpoczął realizację projektu, który ma na celu podniesienie poziomu wiedzy o dystrybucji cyfrowej wśród branży muzycznej i zwiększenie konkurencyjności europejskich muzyków. Projekt jest współfinansowany przez Program „Erasmus+“. Więcej w artykule