Dystrybucja cyfrowa. Projekt edukacyjny

Dystrybucja cyfrowa jest wciąż niewystarczająco zrozumiała dla świata muzycznego. Independent Digital razem z partnerami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Luksemburga rozpoczął realizację projektu, który ma na celu podniesienie poziomu wiedzy o dystrybucji cyfrowej wśród branży muzycznej i zwiększenie konkurencyjności europejskich muzyków. Projekt jest współfinansowany przez Program „Erasmus+“.

To pionierskie przedsięwzięcie badawczo-edukacyjne – mówi Yossarian Malewski z Independent Digital – Zależy nam na przygotowaniu narzędzi edukacyjnych, które pomogą twórcom w osiąganiu lepszych wyników promocyjnych i finansowych.

 

dystrybucja cyfrowa. Projekt edukacyjny prowadzony przez Independent Digital

 

Wśród partnerów projektu są: The University of Westminster, Association Glukoz, Nagel-Heyer Records, HV.com International, Hip Hop Community i dr Patryk Gałuszka.

Dystrybucja cyfrowa. Badania i edukacja

W pierwszym etapie projektu „Poszukiwanie, czyli jak zdobywamy wiedzę o rynku”  trwają badania sprawdzające poziom wiedzy na temat dystrybucji cyfrowej wśród twórców, artystów, producentów, managerów oraz pracowników wytwórni muzycznych. Badanie w formie anonimowych wywiadów i anonimowych ankiet online są prowadzone w Warszawie, Londynie, Berlinie i Paryżu. Ten etap potrwa do końca 2020 roku.

W kolejnym etapie „Tworzenie, czyli droga do celu” powstanie kompendium „Przewodnik po dystrybucji cyfrowej muzyki” oraz narzędzie do jego upowszechnienia – platforma e-learningowa. Wszystkie treści zostaną dostosowane zarówno do poziomu wiedzy, jak i obszarów działalności użytkowników.

Trzeci i ostatni etap to „Upowszechnienie, czyli dzielenie się efektami” przewiduje organizację kilku konferencji dla branży muzycznej i udostępnianie materiałów edukacyjnych między innymi na targach muzycznych, w mediach branżowych i na stronie projektu.

Rekrutacja do badań online

Trwa rekrutacja przedstawicieli branży muzycznej, którzy chcieliby wziąć udział w badaniu online. Zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania się do udziału w badaniu przez formularz.

Zachęcamy do udziału w badaniach. Uczestnicy jako pierwsi dostaną dostęp do podręcznika i platformy e-learningowej.

Lider projektu

Independent Digital jest wiodącym niezależnym cyfrowym dystrybutorem muzycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Współpracujemy z artystami i wytwórniami z Polski, USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Irlandii, Ukrainy i innych krajów. Stworzyliśmy największą w Polsce sieć muzycznych kanałów w serwisie YouTube (multi-channel network), dostarczamy muzykę niezależnych artystów i wytwórni do wszystkich najważniejszych serwisów streamingowych i downloadowych na świecie. Independent Digital istnieje od 2002 roku, główna siedziba firmy mieści się w Warszawie, a pozostałe biura w Berlinie i Paryżu.

Główni partnerzy

The University of Westminster (Wielka Brytania)

Położony w sercu Londynu, uniwersytet z blisko dwustuletnią tradycją, kształcący około dziewiętnastu tysięcy studentów. Uniwersytet reprezentuje w projekcie Sally-Anne Gross, która od trzydziestu lat związana jest z rynkiem muzycznym jako praktyk oraz wykładowca. Sally-Anne prowadzi m.in. zajęcia związane z managementem, rozwojem artystów, prawami autorskimi i własnością intelektualną. Natomiast jej działalność badawcza skupia się wokół takich zagadnień jak zdrowie psychiczne managerów i artystów oraz równouprawnienie genderowe.

Stowarzyszenie Glukoz (Francja)

Głównym celem tej młodej, założonej w 2016 roku organizacji jest promowanie i upowszechnianie kultury skupionej wokół muzyki elektronicznej. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. bookingiem, produkcją muzyczną oraz promowaniem dj-ów. Organizuje koncerty i eventy pod nazwą “Glukoz Open Air”.

HV.com International (Luksemburg)

Firma z siedzibą w Luksemburgu została utworzona w 2000 roku, a jej głównym obszarem działalności jest synchronizacja muzyki z treściami wizualnymi. Korzenie firmy to działalność producencka i wydawnicza.

Nagel Hayer Records (Niemcy)

Wytwórnia jazzowa z siedzibą w Hamburgu powstała 26 września 1992, w dniu urodzin George’a Gershwina, a jej misją jest wydawanie oraz promowanie współczesnego jazzu. Ogromne uznanie zyskała dzięki swojej pierwszej produkcji – sesji live z koncertu z muzyką Gershwina, w której udział wzięli m.in.: George Masso, Randy Sandke, Kenny Devern, czy Danny Moss. Na koncie wytwórni jest ponad 200 jazzowych wydawnictw.

Partnerzy wspierający

Hip Hop Community

Agencja 360, której działalność skupia się wokół promowania kultury hip hop. Jej hasłami przewodnimi są innowacyjność, kreatywność i odwaga. Oferta agencji obejmuje m.in.: kierownictwo artystyczne, zarządzanie projektami, tworzenie contentu, komunikację digitalową i marketing.

Dr hab. Patryk Gałuszka

Nad jakością merytoryczną projektu czuwa dr hab. Patryk Gałuszka, analityk sektorów kreatywnych, profesor Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim.

 

Zobacz również:

Dystrybucja cyfrowa w czasie koronawirusa

CD do muzeum techniki.