1. Jak rozpocząć współpracę z ID?
Aby rozpocząć współpracę z Independent Digital należy wysłać wiadomość na adres : id@independentdigital.com.
W wiadomości prosimy o podanie informacji dotyczących: wielkości katalogu, (w tym: liczba utworów, liczba albumów), gatunku/gatunków muzyki, zakresu współpracy, jaki Cię interesuje – dystrybucja cyfrowa muzyki, wpięcie kanału YouTube do sieci partnerskiej YouTube (MCN) zarządzanej przez Independent Digital. Na podstawie tych informacji przedstawimy ofertę współpracy. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w zakresie YouTube, prześlij link do swojego kanału.
2. Ile czasu zajmuje dostarczenie muzyki do serwisów?
Gwarancję publikacji w serwisach zapewnia poprawne dostarczenie do Independent Digital materiału wyjściowego (fonogram, okładka, metadane). W przypadku premiery dostarczenie to powinno nastąpić na 21 dni przed jej planowaną publikacją. Powyższy termin wynika z konieczności dostosowania przez Independent Digital treści do specyfikacji serwisów oraz procedur i terminów serwisów streamingowych dotyczących działań promocyjnych w serwisach i publikacji kontentu.
3. W jaki sposób należy przekazać kontent?
Po podpisaniu umowy Klienci otrzymują dane dostępowe do aplikacji IDS, przez którą dostarczają treści: audio, metadane, okładka singla, epki lub albumu.
4. Co to są metadane utworu?
Metadane to podstawowe informacje o utworze: autor, kompozytor, producent muzyczny, wykonawcy, tytuł, kod ISRC, UPC, organizacje zarządzające prawami autorskimi (jeżeli są znane) i inne informacje zgodnie z formularzem aplikacji IDS. Dostarczenie pełnych metadanych ułatwia wyszukiwanie utworu w serwisach streamingowych.
5. Co to jest Content ID YouTube?
System Content ID YouTube pozwala właścicielom praw autorskich zarządzać swoimi treściami w serwisie YouTube i decydować o zasadach ich publikacji przez innych użytkowników. Treści przesłane do serwisu YouTube są porównywane z bazą plików przesłanych Independent Digital przez właścicieli treści. Innymi słowy – cała muzyka/video w serwisie porównywana jest z treściami dostarczonymi przez Ciebie.
Jeśli na przykład ktoś użyje Twojej muzyki w swoim filmie, otrzyma roszczenie z systemu Content ID, a Ty, jako właściciel praw autorskich, zdecydujesz, czy zablokować te publikację czy zezwolić na wykorzystanie Twojej muzyki z zastrzeżeniem, że dochody czerpane z tej publikacji będą rozliczane przez Independent Digital dla Ciebie.
6. Co to jest agregator muzyki?
Agregator muzyki odpowiada za dostarczenie utworów do serwisów streamingowych. Automatyczne agregatory muzyki oferują wyłącznie dostarczenie treści do serwisów. Independent Digital oferuje dodatkowo kontakt z opiekunem klienta oraz doradztwo w zakresie pozycjonowania treści i marketingu.
7. Co to jest pitching?
Pitching to rekomendacja treści muzycznych do edytorów playlist w serwisach streamingowych. Większość serwisów posiada osobny team, który odpowiada za dobór utworów na playlistach edytorskich. Decyzja o umieszczeniu na playliście należy do edytora danej playlisty.
8. Co to jest smartlink?
Smartlink to landing page, gdzie można umieścić odnośniki do wybranych serwisów streamingowych, w jakich znalazł się dany album lub utwór. Klienci Independent Digital otrzymują na życzenie smartlinki do swoich premier, dzięki czemu za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych mogą szybko i łatwo przekierować ruch na serwisy streamingowe, z których korzystają słuchacze danego artysty. Dodatkową opcją związaną ze smartlinkiem jest opcja pre-save utworu lub albumu. Jest to smartlink przygotowany przed premierą wydawnictwa, który pozwala odbiorcom artysty zapisać sobie dany utwór w bibliotece tak, by pojawił się w niej w dniu premiery. Funkcja pre-save pozwala także ustawić powiadomienia o premierze utworu. Pre-save po premierze staje się standardowym smartlinkiem, dzięki temu nie ma potrzeby generowania dwóch osobnych linków.
9. Na czym polega promocja Spotify i promocja Tidal?
Promocja w Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon Music, Deezer czy YouTube Music oraz innych serwisach streamingowych polega przede wszystkim na rekomendowaniu utworów muzycznych opiekunom playlist edytorskich (pitching). Na przykład Spotify udostępnia artystom narzędzie w Spotify for Artists, które umożliwia pitching z panelu w przeglądarce. Przebicie się wśród dziesiątek tysięcy utworów dostarczanych codziennie do serwisów jest niezwykle trudne. Pojawienie się utworu na playliście edytorskiej, znacząco zwiększa jego szanse na bycie zauważonym i zwiększenie zasięgu.
Należy pamiętać, że promocja w serwisach streamingowych jest obustronna. Serwisy liczą, że w zamian za promocję artyści i wytwórnie zrewanżują się linkowaniem do serwisów w swoich portalach społecznościowych. Serwisy monitorują, czy artysta po uzyskaniu wsparcia, umieszcza w swoich mediach linki do serwisów, i na tej podstawie decydują, czy warto dalej promować tego twórcę.
10. Jak wygląda rozliczenie i raportowanie sprzedaży?
„Independent Digital rozlicza się z Klientami na zasadzie podziału przychodu wygenerowanego przez treści w serwisach (ang. revenue share). Rozliczenia odbywają w cyklach miesięcznych po przesłaniu raportu sprzedażowego, w którym w przejrzysty sposób przedstawione są przychody z poszczególnych serwisów z podziałem na okresy sprzedaży i konkretne utwory. Po podpisaniu umowy pierwsze rozliczenie odbywa się po upływie trzech miesięcy. Termin ten wynika z różnych okresów rozliczeniowych poszczególnych serwisów. W przypadku serwisów, które maja roczny lub półroczny okres rozliczeniowy, raport jest przesyłany z uwzględnieniem tych terminów.
11. Co to jest sublicencja? Po co jej udzielasz?
Upoważnienie do udzielenia sublicencji jest niezbędne, by dystrybutor (ang. digital distributor) miał możliwość zezwolenia platformom na prezentowanie Twoich treści. Jest to wymóg formalny, którego nie można pominąć. Pamiętaj, że zarówno licencja jak i sublicencja jest udzielana wyłącznie na czas trwania umowy.
12. Czy jeśli przekażę ID mój kanał YouTube to będę mieć do niego dostęp?
Tak, wpinając kanał do naszej sieci partnerskiej pozostaje się jego właścicielem i administratorem.
13. Czy możliwe jest zarabianie na muzyce w serwisach streamingowych?
Każdy serwis streamingowy ma własny system monetyzacji treści. W poszczególnych serwisach inne są zarówno stawki za odtworzenia, jak i sposób przeliczania odtworzeń na pieniądze. Serwisy nie podają oficjalnych stawek za stream, gdyż te są często zmienne i zależą od wielu czynników (jak kraj odsłuchu czy wersja abonamentu danego użytkownika). „Zezwalając na umieszczenie swojej muzyki we wszystkich serwisach, z którymi ID współpracuje, maksymalizujesz swój potencjalny przychód”. Zarabianie na muzyce w serwisach streamingowych jest najbardziej efektywne wtedy, gdy umieścimy treści w wielu serwisach.