Niezależni twórcy – rady na czas pandemii

Niezależni twórcy zwiększają swoją obecność w serwisach streamingowych w czasie koronawirusa, a same serwisy notują wzrost subskrypcji. Independent Digital dzieli się swoimi przemyśleniami z pierwszych tygodni pandemii i ich wpływu na sytuację muzyków.

Artystom i wytwórniom, dla których znacząca część wpływów pochodzi ze sprzedaży płyt CD zalecamy przełożenie premier albumów. Zachęcamy jednak do równoczesnego publikowania nowych utworów w serwisach streamingowych i promowania w ten sposób przyszłej premiery. Przy mniejszej aktywności największych światowych gwiazd, Wasza muzyka może być lepiej widoczna w tych serwisach
.

serwisy streamingow i portale społecznościowe. Buttony

.

Wrost subskrypcji 

 Z naszych rozmów z serwisami streamingowymi wynika z nich, że liczba abonentów serwisów stale rośnie. Biorąc pod uwagę, że większa ilość subskrypcji bezpośrednio przekłada się na ilość pieniędzy do podziału dla wytwórni i artystów, jest to dobra wiadomość. Więcej o tym przeczytacie w artykule na portalu Music Business Worlwide

Należy liczyć się ze spadkiem wpływów z YouTube w najbliższych tygodniach, a nawet miesiącach. Nie jest to związane ze spadkiem popularności portalu, ponieważ liczba odtworzeń na YT wzrasta. Jest to skutek wycofywania i wstrzymywania części budżetów reklamowych. Zachęcamy, by zadbać o społeczność YouTube oraz regularne upoladować wideo, ponieważ YT “lubi” twórców, którzy systematycznie publikują na swoim kanale.

Jak skutecznie zorganizować premierę teledysku w YouTube Premieres piszemy tutaj

“Niezależni twórcy mogą wykorzystać czas odosobnienia na docieranie do nowej publiczności i utrzymanie dotychczasowej” – mówią zgodnie eksperci ID

Dystrybcja muzyki w TikTok-u

TikTok-owi pandemia niestraszna. Aplikacja z krótkimi filmami wideo zanotowala już ponad 2 miliardy pobrań, a od niedawna umożliwia zamieszczanie swoich utworów w bibliotece, z której mogą korzystać TikTokerzy przy tworzeniu swoich filmów. Zadbaj, by Twoja muzyka znalazła się w tym serwisie.

Artyści otrzymują pieniędzy za każde użycie swojego utworu w filmiku, ale obecność w tym portalu ma ogromną wartość promocyjną. Jeśli użytkownikom spodoba się utwór wykorzystany w wideo ulubionego tiktokera, po opuszczeniu portalu będą go szukać na YouTube i w serwisach streamingowych. Poza tym TikTok to też sposób na bezpośrednie zaangażowanie fanów poprzez nagrywanie wideo do muzyki ulubionych twórców –  mówi Wiesław Haniak z  Independent Digital. 

Live stream zamiast koncertów

Koronawirus pozbawił artystów możliwości koncertowania, źródła zarobków i kontaktu z fanami. W oczekiwaniu na powrót normalności, mamy  jednak portale społecznościowe, które umożliwiają organizację live stream. Na naszej stronie piszemy, jak przygotować się do transmisji online i z jakich portali skorzystać. 

Warto rozważyć tez zorganizowanie koncertu bezpośrednio ze studia nagraniowo-koncertowego, które zapewni bardzo dobrą akustykę i oprawę świetlną.


Jesteście ciekawi, jak zmieniły się zachowania słuchaczy w czasie koronawirusa? – Przeczytajcie nasz artykuł