TikTok rośnie mimo pandemii

TikTok to dziś najszybciej rozwijający się portal społecznościowy na świecie, a liczba jego użytkowników rośnie mimo koroawirusa. Istotą serwisu są krótkie filmiki, a odbiorcami – nastolatki, które przyciąga atmosfera zabawy i przewaga pozytywnych komentarzy nad hejtem. To aplikacja ułatwiająca synchronizację głosu z muzyką, którą twoje dzieci uwielbiają, a o której nigdy w życiu nie słyszałeś – pisał brytyjski „Guardian”.

Independent Digital dostarcza do serwisu muzykę swoich Klientów.

TikTok 2 miliardy pobrań

Firma analityczna Sensor Tower odnotowała 2 miliony pobrań aplikacji w Stanach Zjednoczonych między 16 a 22 marca. To aż o 18 procent więcej niż w poprzednim tygodniu, gdy nie obowiązywał jeszcze lockdown. W ciągu 23 dni lutego aplikację pobrano 4.9 miliona razy, a przez 23 dni marca – 6.2 miliona (wzrost o 27 procent).

Również we Włoszech między 16 a 22 marca TikTok pobrano 237 tysięcy razy – o 35 procent więcej niż w tygodniu poprzedzającym lockdown. Odbiorcy nie tylko częściej pobierają aplikację, ale spędzają w serwisie więcej czasu niż przed rozpoczęciem kwarantanny – pisze portal www.musicbusinessworldwide.com

W sumie w pierwszym kwartale 2020 TikTok pobrano aż 315 milionów razy, podczas gdy w tym samym okresie 2019 roku zanotowano nieco ponad 205 milionów pobrań. Dziś liczbę użytkowników serwisu szacuje się na 800 milionów, a samą aplikację pobrano na świecie już ponad 2 miliardy razy. Serwis jest dziś dostępny w 155 krajach i 75 językach. Można z niego korzystać zarówno na smartfonach Android, jak i iOS. Mimo, że powstał dopiero w 2016 roku, może pochwalić się większą liczbą użytkowników niż LinkedIn, Twitter, Pinterest i Snapchat.
.

TikTok zyskuje coraz większą popularność na świecie

Strefa wolna od dorosłych

Serwis powstał w efekcie przejęcia w 2017 roku popularnej aplikacji Musical.ly przez chińską firmę Bytedance.

Istotą TikToka są krótkie filmy (od 15 sekund do minuty). Największą popularnością cieszą się materiały wideo na podkładach muzycznych, które treścią nawiązują do teledysków. Klipy można modyfikować za pomocą filtrów, efektów specjalnych, naklejek i narzędzi montażowych. Popularne są również tutoriale, pranki i krótkie występy komediowe (stand-up). Można powiedzieć, że TikTok jest bardziej portalem rozrywkowym niż lifestylowym (jak np. Instagram). Często jest nazywany strefą wolną od dorosłych, a jego zaletą jest przewaga pochlebnych komentarzy i dopingowania nad hejtem. Na TikToku sa znani artyści – Ariana Grande, Justin Bieber i Jennifer Lopez. Niedawno dołączyła Światowa Organizacja Zdrowia i Robert Lewandowski.

Największą grupę odbiorców stanowią dziewczyny w wieku od 13 do 15 lat. Jak podaje portal „Oberlo” użytkownicy spędzają w serwisie średnio 52 minuty dziennie. Serwis skraca dystans między nastoletnimi gwiazdami a użytkownikami. Właściwie każdy może zostać tu gwiazdą, ponieważ stosunkowo łatwo jest przygotować film i umieścić go w portalu, a użytkownicy cenią autentyczność i kreatywność.

Około 70% użytkowników samodzielnie tworzy treści. Procent ten jest niezwykle istotny, a kreatywność TikTokerów już dawno wyprzedziła inne media – pisze Klaudia Gawłowska w socialpress.pl

Trzy czwarte wszystkich pobranych na świecie aplikacji jest użyta… jeden raz. TikTok bez wątpienia należy do pozostałej ćwiartki – 90 procent użytkowników odwiedza serwis codziennie i to kilkukrotnie.

TikTok – ponad 2 miliony odbiorców w Polsce

W Polsce w maju 2019 roku TikTok miał już ponad 2 miliony użytkowników, co przełożyło się na 4,5 miliarda obejrzanych wideo. Najpopularniejsi polscy tiktokerzy mają miliony followersów: Maria Jeleniewska (9,2 miliona fanów), Kinga Sawczuk (4,9 miliona), Filip Zabielski (4,2 mln). Do aplikacji dołączają również polscy muzycy (m.in. Margaret, Dawid Kwiatkowski).

Muzycy nie musza jednak zakładać konta i przygotowywać filmików, by być obecni w TikToku. Serwis utworzył bibliotekę utworów, z której mogą korzystać tiktokerzy tworząc materiały wideo.

Artyści otrzymują pieniędzy za każde użycie swojego utworu w filmiku, ale obecność w tym portalu ma ogromną wartość promocyjną. Jeśli użytkownikom spodoba się utwór wykorzystany w wideo ulubionego tiktokera, po opuszczeniu portalu będą go szukać na YouTube i w serwisach streamingowych. Poza tym TikTok to też sposób na bezpośrednie zaangażowanie fanów poprzez nagrywanie wideo do muzyki ulubionych twórców-  mówi Wiesław Haniak z dystrybutora cyfrowego Independent Digital, który dostarcza do serwisu muzykę swoich klientów.

Twórcy zrzeszeni w Independent Digital nie muszą spełniać dodatkowych warunków, by ich muzyka trafiła na TikToka. Wystarczy tylko podpisana z firmą umowa.

O dystrybucji w serwisie pisaliśmy rownież tutaj

Artykuł wcześniej ukazał się w portalu GazetaPrawna.pl pod tytułem “TikTok-owi pandemia nie straszna. Skąd się bierze jego popularność?” oraz w portalu Dziennik.pl pod tytułem “Rozwój mimo pandemii”